
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben javaslatot tett a Kínából érkező árukra kivetett vámok csökkentésére, ami arra utal, hogy érdeklődik a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború enyhítése iránt. „A 80%-os vám Kínára megfelelőnek tűnik” – írta Trump a közösségi médiában pénteken, a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt, amelyeket Svájcban terveztek. Kínának a külügyminiszter-helyettese, Hua Chunying is magabiztosan nyilatkozott a közelgő találkozókról, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” bír abban, hogy kezelni tudja a kereskedelmi kérdéseket az Egyesült Államokkal.
Áprilistól kezdve Trump 145%-os importadót vetett ki Kínából érkező termékekre, ami komoly sokkot okozott a pénzpiacokon és csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. A pénteken közzétett hivatalos adatok szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest, miközben összes exportja 8,1%-kal a vártnál jobban emelkedett. A washingtoni és pekingi tisztviselők egyaránt „növekvő gazdasági nyomás alatt állnak” – nyilatkozta Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group szakértője a BBC-nek. „A legutóbbi jelzések mindkét fél részéről arra utalnak, hogy egy tranzakcionális de-eszkaláció lehetséges” – tette hozzá.
A tárgyalások bejelentése, amely a feszültségek enyhítésének fontos első lépéseként lett üdvözölve, elemzők figyelmeztetése szerint egy hosszú tárgyalási folyamat kezdetét jelenti. Stephen Olson, az Egyesült Államok korábbi kereskedelmi tárgyalója elmondta, hogy „a rendszerszintű feszültségek az Egyesült Államok és Kína között nem fognak egyhamar megoldódni”. A tárgyalásokról várható vámcsökkentések valószínűleg „csekélyek” lesznek – tette hozzá Olson. Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezeti. Olson véleménye szerint „mindenki tisztában van azzal, hogy bármilyen végső megállapodás aktív elköteleződést igényel mindkét elnök részéről”.
Egy másik kereskedelmi szakértő azt nyilatkozta, hogy még ha Trump újonnan bevezetett vámjait eltörlik is, a két ország között akkor is jelentős problémák maradnak. „A reális cél valószínűleg legfeljebb a bilaterális vámok csökkentése, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat hagyna érvényben” – mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Kínával foglalkozó egykori vezetője, Eswar Prasad a BBC Newsnak.
Trump pénteki közösségi média-bejegyzésében arra kérte Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok számára. Megjegyezte, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B-re” bízott. Csütörtöki korábbi megjegyzéseiben kifejtette, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások éppen két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadókat, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba, cserébe új hozzáférést kapott az amerikai marhahúshoz és más exporttermékekhez.
A világ országaiban folyamatosan próbálnak hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban a magas amerikai importvámok életbe lépnének. Trump áprilisban bejelentette, hogy „visszacsatolt vámokat” vezet be számos országra, de ezt röviddel később 90 napra felfüggesztette, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. Az Idaho államban található Wild Rye, egy női kültéri ruházati cég, amelynek gyártási helyei Kínában találhatók, súlyosan érintett a vámok miatt. Az áruk szállításának költsége jelentősen megugrott – mondta a cég vezérigazgatója, Cassie Abel a BBC Today című műsorának. „Van egy megrendelésünk, amely körülbelül 700 ezer dollár értékű árut tartalmaz, ami most már 1,2 millió font vámot jelent, szemben a korábbi 200 ezer fonttal” – tette hozzá. Abel azt is megemlítette, hogy most arra törekszik, hogy eladja a vállalkozásának egy részét, hogy pénzt tudjon szerezni.

