Gazdaság,  Tech

Örményország Szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már korán elkezdődik, ami nemcsak a fiatalok jövőjére, hanem az ország gazdaságára is komoly hatással van. Jereván külvárosában, egy háromszintes állami iskolában, kilencéves Slavik büszkén mutatja be találmányát: egy dobozt három LED lámpával. Maria, a 21 éves technikai oktató, aki az órát vezeti, elmondja, hogy Slavik megtanulta, hogyan kell irányítani a készüléket, és hogy a programozási nyelvet is ő sajátította el. Mellette a 14 éves Eric és Narek a saját okos üvegház modelljüket mutatják be, amely képes figyelni a hőmérsékletet és automatikusan vezérelni a ventilátorokat egy mobilalkalmazás segítségével. A gyerekek lelkesen mutogatják találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket. A tizenegy éves Arakel például egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelynek van egy kihúzható ruhaszárítója. „Megkönnyítettem édesanyám dolgát, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – meséli büszkén. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.”

Ezek a fiatal feltalálók az Armath program keretében vesznek részt mérnöki laborórákon, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és még sok mást tanulnak. A program 2014-ben indult, és az Armath névre hallgat, ami angolul „gyökeret” jelent. Jelenleg körülbelül 650 Armath labor működik az iskolákban szerte Örményországban. A kezdeményezést az UATE, azaz az Örmény Technológiai Vállalatok Szövetsége alapította, amely több mint 200 magas technológiai vállalatot képvisel az országban. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondta, hogy a céljuk, hogy Örményországot egy technológiai központtá fejlesszék, amely maximális értéket teremt az ország számára, és a világ számára is. Az UATE vezetője szerint a program a legnagyobb sikerű köz- és magánszféra partnerség az országban.

Az UATE a magánszektorból befolyt tőkét használja fel az Armath laborok létrehozására, az iskolákban történő berendezések adományozására, míg a kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít az oktatók bérére. Jelenleg több mint 600 oktató és 17 000 aktív diák vesz részt a programban. Karapetyan célja, hogy évente 5000 tehetséges fiatal döntse el, hogy mérnök lesz. Örményország, amely 2,7 millió lakosával a legkisebb ország a Dél-Kaukázusban, évtizedeken át zárva tartotta határait a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal, a megoldatlan területi viták miatt. Az ország nem rendelkezik természeti kincsekkel, és tengerhez sem fér hozzá, ám a Szovjetunió idején a matematika és a számítástechnika központjává vált.

1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet is kifejlesztett. Ma Örményország a múltbeli örökségére támaszkodva szeretne a Kaukázus technológiai központjává válni. Az eddigi sikerek is figyelemre méltóak: az 2011-ben indított Picsart, egy mesterséges intelligenciát használó fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás ma 1,5 milliárd dollárra értékelt céggé nőtte ki magát.

A tech fejlesztés egyik kulcsfontosságú tényezője az ország globális diaszpórája, amelynek körülbelül 75%-a él másutt. Ez a világméretű közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az Egyesült Államok technológiai iparágában. Az Egyesült Államokban körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate nevű kockázati tőkealap programigazgatója elmondta, hogy a legnagyobb 500 cég között biztosan találni legalább egy vagy két örmény származású embert a vezetőségben.

A SmartGate segíti az örmény vállalkozókat abban, hogy amerikai műveleteket indítsanak. Az örmény start-upok gyakran először a hazai piacon tesztelik termékeiket. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely forradalmasítja az egészségügyi ellátást Örményországban, elmondta, hogy a piacon hiányt észlelve indította el projektjét. Az alkalmazás előfizetéses modellben működik, és a tervek szerint bővülni fognak.

Örményország tech ökoszisztémája váratlan lendületet kapott 2022-ben, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, aminek következtében sok orosz IT szakember költözött Örményországba. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, megjegyezte, hogy az ország rendkívül barátságos volt az oroszok számára, segítve őket az alkalmazkodásban. A becslések szerint az orosz IT közösség Örményországban most 5000-8000 fő között mozog.

A jövőbeli kilátások optimisták, és Khachikyan úgy véli, hogy a szektor folyamatosan növekedni fog. Az örmény tech jövője tehát ígéretes, és a fiatalok számára fontos szerepet játszik az ország fejlődésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük