Gazdaság,  Hírek

Mennyire kedvező az Egyesült Királyság kereskedelmi megállapodása Amerikának?

Donald Trump elnök a múlt hónapban bejelentette, hogy széleskörű importadót vezet be a világ minden tájáról érkező termékekre, ezzel célja az Egyesült Államok kereskedelmi kapcsolatainek helyreállítása volt. Az Egyesült Királysággal kötött új megállapodásában betekintést nyertünk abba, milyen típusú egyezségeket kíván még megkötni a világ különböző részein. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság eddig csak korlátozott részleteket osztott meg az új kereskedelmi megállapodásról, amelyen mindkét fél azt állítja, hogy még dolgoznak. Azok, akik arra számítanak, hogy a Fehér Ház jelentősen csökkenti a vámokat vagy nagyobb engedményeket nyer külföldön, valószínűleg csalódni fognak.

A csütörtökön bemutatott vázlat szerint a Trump által múlt hónapban bejelentett 10%-os importadó a legtöbb brit árura továbbra is érvényben marad. A tervek többsége azt jelenti, hogy a Fehér Ház elfogadta, hogy visszavon néhány importadót a stratégiai szektorokban, mint például az autók és az acél. Cserébe a Fehér Ház azt állította, hogy nyert olyan változásokat – amelyeket nem részleteztek – amelyek bővítik az amerikai marha-, etanol- és egyéb mezőgazdasági termékek értékesítési lehetőségeit az Egyesült Királyságban. Stan Veuger, az American Enterprise Institute gazdaságpolitikai tanulmányok vezető munkatársa megjegyezte, hogy az egyeztetés során a tényleges lényegi elemek meglehetősen szűk keretek között mozogtak. „Valamilyen értelemben elmondható, hogy lényegében a status quo-t vették, marginalizálták a változásokat, és megállapodásnak nevezték” – tette hozzá.

A Trump-adminisztráció, amely már tapasztalta a piacok pánikreakcióját a vámbejelentésekre, igyekezett jelentőségteljesnek beállítani az bejelentést, „történelminek” nevezve azt. Az Egyesült Királyságban Sir Keir Starmer, aki szintén érdekelt abban, hogy megbízható tárgyalónak tűnjön, szintén „történelmi” megállapodásnak nevezte, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még sok munka vár rájuk. Az Egyesült Királyság acélgyártói és autóipari cégei megkönnyebbülve fogadták a hírt, mondván, hogy az adók csökkentése segíthet megőrizni a munkahelyeket. Ugyanakkor senki számára sem volt elkerülhető, hogy a brit áruk továbbra is magasabb vámokkal néznek szembe, mint néhány héttel ezelőtt.

Az Egyesült Államokban a legtöbb elemző egyetértett abban, hogy a lényegi előnyök korlátozottak lesznek, annak ellenére, hogy a két fél már közel egy évtizede tárgyal a kereskedelemről. Veuger kiemelte, hogy Trump első ciklusában is hajlamos volt győzelmet hirdetni a Kínával, Mexikóval és Kanadával kötött megállapodások esetében, amelyeket a szakértők szintén szűk hatásúaknak tartottak. „Úgy gondolom, hogy Trump számára a cél valóban az, hogy legyen egy megállapodás, és hogy ez milyen formában valósul meg, az nem igazán számít” – mondta. „Ez azt jelzi, hogy nem olyan nehéz megkötni egy megállapodást, de azt is, hogy nem sok lehetőség van a változtatásra.”

A csütörtöki bejelentéseket az amerikai autógyártók szokatlanul éles kritikája követte, akik rámutattak arra, hogy a tervek miatt az Egyesült Királyságban gyártott autók importja olcsóbbá válik, mint a Mexikóban és Kanadában gyártott modelleké. Más elemzők az iróniát emelték ki, miszerint Trump figyelmen kívül hagyja azokat az aggodalmakat, hogy a vámok az árakat emelik a babák esetében, miközben beleegyezik, hogy csökkentik az importadót az ultra-gazdagok, például Rolls-Royce és Bentley által gyártott autókra, amelyek brit cégek.

A National Cattlemen’s Beef Association üdvözölte a megállapodást, de más, a gazdálkodókat képviselő csoportok, amelyek Trump politikai bázisának kulcsszereplői, észrevehetően csendesebbek voltak. Az American Farm Bureau Federation „fontos első lépésnek” nevezte, ugyanakkor megjegyezte, hogy „további munkára van szükség”. Lewis Lukens, az Egyesült Államok Egyesült Királyságba akkreditált volt ideiglenes nagykövete és a londoni amerikai nagykövetség helyettes misszióvezetője hozzátette: „Ez egy jó megállapodás az amerikai gazdák számára… de végső soron meglehetősen szűk kereteket jelent.”

A republikánusok, akik hagyományosan szabadkereskedelmi párt, gyorsan ünnepelték az eredményt. Adrian Smith, a nebraskai republikánus képviselő, aki a kereskedelmi albizottság elnöke, a BBC-nek elmondta, hogy „örömmel” fogadta a kezdeti kereskedelmi megállapodást. „Ez egy jelentős lépés az amerikai termékek külföldi piacokra jutásának akadályainak megszüntetése felé és a baráti ellátási láncok biztosítása érdekében” – mondta, megdicsérve az adminisztráció gyors tárgyalásait, ugyanakkor megjegyezve, hogy örömmel látja, hogy a megállapodás részletei még mindig tárgyalás alatt állnak, hogy további aggodalmakat is kezelhessenek.

Paul Ashworth, a Capital Economics észak-amerikai fő közgazdásza az ügyfeleknek írt közleményében kifejtette, hogy a bejelentés „növekvő kétségbeesést” tükröz a Fehér Házban, hogy enyhítse a vámokat, mielőtt azok jelentős gazdasági károkat okoznának. Azonban ezek a gazdasági kockázatok nem az Egyesült Királyságból, hanem Kínával való kapcsolatból származnak, amely tavaly több mint 400 milliárd dollár értékben küldött árut az Egyesült Államokba, ami több mint hatszorosa az Egyesült Királyságnak. Trump a kínai termékek importadóit legalább 145%-ra emelte, ami miatt Peking is megtorló intézkedéseket hozott az amerikai árukkal szemben. A két ország közötti kereskedelmi forgalom a múlt hónap óta drámaian csökkent, ami aggodalmakat keltett azzal kapcsolatban, hogy a vámok nemcsak az árak emelkedéséhez vezetnek, ahogyan azt széleskörűen előre jelezték, hanem hiányokhoz is. A két fél a hétvégén tartja első tárgyalásait, de az eredményük még nem világos. Közben Trump 90 napos szünetet rendelt el a legmagasabb vámok egy részére, amelyeket a múlt hónapban bejelentett, olyan partnerek ellen, mint az Európai Unió, Vietnam és Kambodzsa. A hét elején Trump idegesen reagált, amikor újságírók a kereskedelmi tárgyalásairól kérdezték. „Mindenki azt kérdezi, hogy ‘Mikor, mikor, mik

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8dnm4dv2zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük