Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutóbbi ülése során, amely májusban zajlott, a monetáris politika bizottság döntést hozott az alapkamat 4,5%-ról 4,25%-ra való csökkentéséről. Ez volt a második kamatcsökkentés 2025-ben, és a szakértők arra számítanak, hogy a Bank további csökkentéseket is bejelenthet az év folyamán. Az alapkamat közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatlábaira, ami milliók életére gyakorol hatást az Egyesült Királyságban. Az alapkamat azt jelzi, hogy mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy mennyi jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamatát a többi bank és építőipari társaságok használják, amikor pénzt kölcsönöznek, ami közvetlenül befolyásolja a saját ügyfeleik által fizetett hitelek, például a jelzáloghitelek kamatát, valamint a megtakarítások után kapott kamatot.

A Bank által alkalmazott kamatlábak emelése vagy csökkentése célja, hogy fenntartsa az Egyesült Királyság inflációs szintjét, amely az árak időbeli növekedését jelenti, 2%-on. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank megfontolhatja a kamatok emelését, hogy ezzel csökkentse a fogyasztást, így mérsékelve a keresletet az áruk és szolgáltatások iránt, ezáltal korlátozva az árak emelkedését. Amikor az infláció a cél közelében van, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatlábakat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a vásárlást és a gazdasági növekedést. A kamatlábak jövőbeli alakulása nehezen előrejelezhető, még középtávon is. Az alapinflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI), 2025 márciusáig 12 hónap alatt 2,6%-ra csökkent, ami enyhe csökkenést jelent a megelőző hónaphoz képest. Ez a szám azonban messze van az októberi 11,1%-os csúcsértéktől, amely 2022-ben volt, így az infláció továbbra is a 2%-os cél felett áll.

A Bank nemcsak az inflációval foglalkozik, hanem figyelemmel kíséri az Egyesült Királyság gazdasági helyzetét is. Emellett a globális gazdaság teljesítménye is fontos tényező, különösen a Donald Trump által bevezetett széleskörű vámok miatt, amelyek káoszba taszították a nemzetközi kereskedelmet. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban elmondta, hogy fokozatos és körültekintő megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Azonban a vámok miatti bizonytalanság azt is jelentheti, hogy az Egyesült Királyság kamatai a vártnál alacsonyabb szintre csökkennek, hiszen a Bank célja a gazdaság ösztönzése.

A brit háztartások körülbelül egyharmada rendelkezik jelzáloggal, és a kormány angol lakásfelmérése szerint körülbelül 600 000 otthonosnak van olyan jelzáloghitele, amely a Bank of England kamatlábát követi. Ez azt jelenti, hogy az alapkamat legutóbbi változása azonnali hatással van az ő havi törlesztőrészleteikre, amelyek most átlagosan 29 fonttal csökkentek. A jelzáloghitel ügyfelek többsége azonban fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik, így az ő havi kifizetéseiket nem érinti közvetlenül a kamatváltozás, de a jövőbeni szerződésekre hatással lehet. Jelenleg a jelzáloghitelek kamatai még mindig jelentősen magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében voltak. Május 8-án az átlagos kétéves fix kamatozású jelzáloghitel kamatlába 5,14% volt, míg az ötéves szerződés 5,08%-ot ért el.

A Bank of England kamatlábai a hitelkártyák, banki hitelek és autóhitelek díjaira is hatással vannak. A bankok dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatlábaikat, ha a Bank kamatcsökkentése olcsóbbá teszi a kölcsönzést, de ez általában lassan történik. A megtakarítók számára is fontos, hogy a Bank alapkamatának csökkentése csökkentheti a bankok és építőipari társaságok által kínált hozamokat. A jelenlegi átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán évente 3%. A kamat csökkentése különösen érintheti azokat, akik az érdeklődésből származó jövedelmükre támaszkodnak. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 legmagasabb kamatlábait kínálta, míg a legutóbbi adatok szerint az euróövezet központi bankja, az Európai Központi Bank, 4%-ról 2,25%-ra csökkentette a kamatokat. Az Egyesült Államokban a központi bank, a Federal Reserve, szintén három alkalommal csökkentette a kamatokat 2024 második felében, de azóta tartotta a kamatlábakat, ami a vámok által okozott bizonytalanságra vezethető vissza. A helyzet tehát továbbra is dinamikusan változik, és a jövőbeli döntések nagy hatással lehetnek a brit gazdaságra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük