Gazdaság,  Hírek

Trump és Starmer bejelentik a vámtarifák csökkentéséről szóló megállapodást

A Downing Street közleménye szerint Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke ma bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötendő vámügyi megállapodásról. A brit kormány célja, hogy az ország érdekeit képviselve, a munkavállalók, a vállalkozások és a családok javára cselekedjen. A brit kormány már régóta próbálja elérni, hogy a Trump-adminisztráció által bevezetett vámok csökkenjenek, amelyek szinte minden országra vonatkoznak.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a múlt hónapban jelentette be, hogy jelentős vámokat vezet be a kereskedelmi partnereivel szemben. A legutóbbi információk szerint Trump a közösségi médiában utalt egy „nagy kereskedelmi megállapodásra”, amelyet egy „magasan tisztelt ország” részvételével kíván bejelenteni. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi kapcsolatok megerősítése érdekében a brit kormány sürgeti a vámok csökkentését, mivel a Trump-adminisztráció által bevezetett intézkedések jelentős hatással vannak a brit gazdaságra.

Április 2-án Trump bejelentette, hogy meredek vámokat vezet be számos kereskedelmi partner ellen, majd ezt követően 90 napos szünetet hirdetett a vámok bevezetésében. Azóta a világ különböző kormányaival folytatott tárgyalások során számos ország próbál megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a megadott időkeret lejár. Jelenleg az Egyesült Államok 10%-os globális vámot tart fenn, amely az Egyesült Királyságra is vonatkozik, bár a brit szövetséges nem esett a magasabb, „visszavágó” vámok alá. Az Egyesült Királyság emellett 25%-os importadót fizet a steel, alumínium és autók behozatalára az Egyesült Államokból.

A hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel. Az adminisztráció folytatja a tárgyalásokat más országokkal is, beleértve Japánt, Dél-Koreát és Vietnámot. Trump kijelentette, hogy célja, hogy az országok új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, miközben radikálisan át kívánja alakítani a globális kereskedelmi rendszert.

A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legfontosabb kereskedelmi tisztségviselői tárgyalásokat kezdenek, hogy csökkentsék a feszültséget a világ két legnagyobb gazdasága között. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng részt vesz a svájci tárgyalásokon május 9. és 12. között, ahogy azt Kína Külügyminisztériuma is megerősítette. Washingtonot Scott Bessent, a Pénzügyminisztérium vezetője és Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője képviseli a találkozón. Trump visszatérése óta újabb importvámokat vezetett be a kínai árukra, amelyek akár 145%-os mértéket is elérhetnek, míg Peking visszavágott, 125%-os vámokat bevezetve az Egyesült Államokból érkező termékekre.

Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között, mióta a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatási ünnepségén januárban. A globális kereskedelem szakértői azonban figyelmeztetnek, hogy a tárgyalások hosszú hónapokig is eltarthatnak, mivel a felek közötti nézeteltérések továbbra is fennállnak. Külön érdekesség, hogy az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit vállalatok számára a whisky, autók és egyéb termékek Indiába történő exportját, miközben csökkenti az indiai ruházati és lábbeli export adóit. Ez a lépés szintén jelzi, hogy az Egyesült Királyság aktívan keres új kereskedelmi lehetőségeket a Brexit után, és igyekszik diverzifikálni kereskedelmi kapcsolatait a világ különböző pontjain.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük