Gazdaság,  Hírek

Starmer taktikája: lassítás és gyorsítás Trump vámjaival szemben

A brit kormányzati vezetők, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti miniszter, feszülten figyelik az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségeket, amelyek egyre inkább aggasztóvá válnak. A helyzet komolyságát jól tükrözi, hogy Trump elnök 10%-os vámot vezetett be minden országra, így az Egyesült Királyságra is, míg Kína válaszként saját vámokat vezetett be, tovább súlyosbítva a kereskedelmi háborút. A brit kormányzat most azon dolgozik, hogy csökkentse a helyzet hatásait, és lehetőségeket találjon a helyzet kezelésére.

A miniszterelnök a hétvégét a vidéki rezidenciáján, Chequersben tölti, ahol telefonon próbál kapcsolatot teremteni az amerikai tárgyalókkal. Az eddigi kommunikációik azonban nem bizonyultak eredményesnek, és a brit kormányzat a helyzet súlyosságát próbálja kezelni. Trump februári sajtótájékoztatóján már említette, hogy lehetőség van egy kereskedelmi megállapodásra, amely mentesítené az Egyesült Királyságot egyes vámok alól, de azóta a tárgyalások megakadtak. A brit kormány most abban bízik, hogy a káosz közepette a Fehér Ház talál időt arra, hogy tárgyalásokat folytasson a brit kormánnyal.

A brit kormányzat tisztában van vele, hogy a vámok bevezetése nem csupán gazdasági, hanem politikai következményekkel is járhat. Az Egyesült Királyság számára a legnagyobb kihívás az, hogy a vámok bevezetése következtében számos munkahely veszélybe kerülhet, ami különösen aggasztó a választások közeledtével. A kabinet tagjai között egyetértenek abban, hogy a gazdasági válaszlépések meghozatala nem sürgős, és jelenleg a kormány nem kíván saját vámokat bevezetni az Egyesült Államokkal szemben.

A brit kormányzat számára különösen fontos, hogy a vállalkozások véleménye mellett álljon, hiszen az üzleti szektor reakciói alapvetően befolyásolhatják a politikai döntéseket. A kormány eddigi lépései azt mutatják, hogy igyekeznek megnyugtatni a vállalkozásokat, hogy a vámok bevezetése nem érinti őket hátrányosan. Az üzleti szektor képviselői is úgy érzik, hogy a kormány reakciói megfelelőek, és a kabinet tagjai folyamatosan próbálják biztosítani a vállalkozások bizalmát.

Az Egyesült Királyság gazdasági stratégiáját is újra kell gondolni, hiszen a Trump-adminisztráció által bevezetett vámok mellett a brit kormányzatnak más gazdasági terveket is sürgetnie kell. A kormány már korábban bejelentette, hogy felgyorsítja az ipari stratégiát, amely célja a befektetések ösztönzése az Egyesült Királyságban. A pénzügyminiszter úgy véli, hogy a júniusra tervezett költségvetési felülvizsgálatot előre lehet hozni, ha a kormányzati osztályok időben véglegesítik megállapodásaikat.

Bár a brit kormányzat igyekszik reagálni a helyzetre, a múlt tapasztalatai alapján nem számítanak arra, hogy az Egyesült Államokkal kötött kereskedelmi megállapodás gyorsan létrejön. A kormányzati források arra figyelmeztetnek, hogy az esetleges megállapodás valószínűleg nem lesz részletes, hanem inkább alapelvekre épülő megállapodás lesz, amely nem hasonlítható a hosszú távú tárgyalásokhoz, amelyeket például Indiával folytatnak.

A brit kormányzat számára most a legfontosabb feladat, hogy a bizonytalanság közepette is képes legyen fenntartani a gazdasági stabilitást. A miniszterelnök és a pénzügyminiszter folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a kormány nem ül tétlenül, és bíznak abban, hogy a helyzet rendeződése érdekében megtalálják a megfelelő megoldásokat. A kormányzati vezetők tisztában vannak azzal, hogy a kereskedelmi háború nem csupán gazdasági, de politikai kihívások elé is állítja őket, és a jövőbeli döntések meghozatala során figyelembe kell venniük a választók és a gazdasági szereplők érdekeit is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük