Gazdaság,  Hírek

Figyeljük: Kína és az Egyesült Államok készen áll a vámper tárgyalására – ki fog előbb engedni?

A közelgő kereskedelmi tárgyalásokra a svájci Genfben kerül sor, ahol amerikai és kínai tisztségviselők fognak találkozni. Ezek a kétoldalú megbeszélések különösen fontosak, hiszen a két ország közötti kereskedelmi viszony az utóbbi időszakban jelentős változásokon ment keresztül. Döntő lépéseket tettek az amerikai elnök, Donald Trump által áprilisban bevezetett 145%-os vámok, valamint Kína 125%-os válaszvámjának következtében. A kereskedelmi forgalom a két ország között drasztikusan csökkent, és sokan kíváncsiak, hogy ki fog először engedni a vámok kérdésében.

A BBC Észak-Amerikában és Ázsiában dolgozó tapasztalt újságírói, Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemezték az amerikai és kínai lépéseket a tárgyalások előtt, megpróbálva megjósolni, milyen irányba haladhatnak az események. A kereskedelmi feszültségek nemcsak a két ország gazdasági kapcsolataira, hanem a globális kereskedelemre is hatással vannak, így a világ figyelme a genfi találkozóra irányul.

A kereskedelmi háború következményei már most is érezhetők, hiszen a vámok emelkedése miatt sok termék ára megugrott, ami nemcsak a cégek profitját befolyásolja, hanem a fogyasztók pénztárcáját is. Az Egyesült Államokban a gyártók és a kereskedők egyaránt érzik a nyomást, hiszen a megnövekedett költségek végső soron a vásárlókra hárulnak. Kína válasza is érezhető, aminek következtében a két ország közötti kereskedelmi forgalom drámai csökkenésen ment keresztül, ami aggasztó jele a globális gazdasági környezetnek.

A kereskedelmi tárgyalásokra készülve Ursula von der Leyen, az Európai Unió vezetője, hangsúlyozta, hogy az EU egységes választ fog adni az amerikai vámokra, és figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy további ellenlépésekkel reagálhatnak, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt. Az amerikai elnök tárgyalási stratégiáját Anthony Zurcher, a BBC tudósítója is megvizsgálta, és arra figyelmeztetett, hogy Trump megközelítése jelentős kockázatokkal járhat a nemzetközi kapcsolatokban.

A helyzet bonyolultabbá válik az olyan nemzetközi események hatására is, mint a közelmúltban történt események, ahol több nemzetközi diákot és diplomát nyert fiatalot tartóztattak le, akik részt vettek a Gázai övezet háborúja ellen tiltakozó mozgalomban. Ezek az események tovább feszítik a politikai feszültségeket, és hozzájárulnak a nemzetközi közvélemény polarizálódásához.

Továbbá, a globális kereskedelmi események színhelyén, a világ legrégebbi import-export vásárán, a BBC Kína tudósítója, Laura Bicker, a különböző vállalatok véleményét tette közzé, amelyek szintén érzik a kereskedelmi háború hatásait. A világ gazdasági jövője szempontjából a kereskedelem alakulása kulcsfontosságú, és a genfi találkozó kimenetele sokak számára meghatározó lehet.

Az amerikai elnök más nemzetekkel is feszültségeket generál, például Írországgal, ahol Trump hatalmas kereskedelmi egyensúlytalanságról beszélt, és az EU-t azzal vádolta, hogy „nagyon rosszul” bánik az Egyesült Államokkal. Mindezek a tényezők a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok bonyolult hálóját alkotják, ahol a diplomácia és a gazdaság összefonódik. A következő napokban kiderül, hogy a felek sikerrel járnak-e a tárgyalások során, vagy tovább mélyül a kereskedelmi háború, ami újabb nehézségeket hozhat a globális gazdaság számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük