
Trump és Starmer bejelentik a vámcsökkentési megállapodást
A Downing Street legfrissebb bejelentése szerint Sir Keir Starmer miniszterelnök a mai napon fontos bejelentést tesz egy Egyesült Államokkal kötendő megállapodásról, amely a vámok csökkentésére irányul. A brit kormány szóvivője megerősítette: „A miniszterelnök mindig az Egyesült Királyság nemzeti érdekeinek megfelelően cselekszik – a munkavállalók, a vállalkozások és a családok érdekében.” Az Egyesült Királyság vezetése már régóta próbál megállapodásra jutni az Egyesült Államokkal a vámok mérsékléséről, különösen mióta Donald Trump elnök márciusban szigorú vámokat vezetett be szinte minden ország ellen.
Trump a közelmúltban a közösségi médiában utalt a megállapodásra, amikor bejelentette, hogy egy „jelentős kereskedelmi megállapodást” készül bejelenteni egy „magasan tisztelt országgal”. Április 2-án Trump bejelentette, hogy meredek vámokat vezet be számos kereskedelmi partner ellen, ezt követően azonban 90 napos szünetet hirdetett meg a díjak alkalmazása alól. Az országok világszerte sietve próbálnak megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a határidő lejár. Jelenleg az Egyesült Államok 10%-os globális vámot tart fenn, amely az Egyesült Királyságot is érinti, bár a régi szövetséges nem esett a Trump-adminisztráció magasabb, „visszaható” vámainak alá. Az Egyesült Királyságot emellett 25%-os amerikai importadó is sújtja az acél, alumínium és autók esetében.
A legfrissebb hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokra lépjen Indiával és Izraellel. Az Egyesült Államok emellett folytatja a tárgyalásokat számos más országgal, például Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámmal is. Trump kijelentette, hogy szeretné, ha az országok új megállapodásokat kötnének az Egyesült Államokkal, mivel igyekszik radikálisan átalakítani a globális kereskedelmi rendszert.
A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legfontosabb kereskedelmi tisztségviselői tárgyalásokba kezdenek, hogy enyhítsenek a világ két legnagyobb gazdaságát érintő vitán. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng részt vesz a svájci tárgyalásokon május 9. és 12. között, amint azt Kína külügyminisztériuma bejelentette. Az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelemi képviselő képviseli a találkozón. Trump hivatalba lépése óta új importadót vezetett be a kínai árukra, amely akár 145%-ot is elérheti, míg Peking válaszul 125%-os vámokat alkalmazott egyes amerikai termékekre.
Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között azóta, hogy Han Zheng, Kína alelnöke részt vett Trump beiktatásán januárban. A globális kereskedelmi szakértők a BBC-nek elmondták, hogy várakozásaik szerint a tárgyalások hónapokig is eltarthatnak, mivel a felek közötti nézeteltérések mélyek és bonyolultak.
A közelmúltban a brit és az indiai kormány közötti megállapodás is napvilágot látott, amely várhatóan megkönnyíti a brit cégek whisky, autók és egyéb termékek Indiába történő exportját, valamint csökkenti az indiai ruházati és lábbelik exportjára vonatkozó adókat. Ez a megállapodás is jól mutatja, hogy az Egyesült Királyság aktívan keresi helyét a globális kereskedelemben, különösen a Brexit után, amikor új lehetőségeket kell kiaknázni a nemzetközi piacon. Az események alakulása tehát nemcsak a brit gazdaság, hanem a globális kereskedelmi kapcsolatok jövője szempontjából is kulcsfontosságú.

