Egyéb,  Hírek

XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák fénye

A katolikus egyház új pápája, Leo XIV, a Vatikánban tartott első miséjén sürgette az egyházat, hogy „kétségbeesetten” küzdjön a hit hiányával szemben. A 267. pápaként megválasztott, és az első amerikai vezetéssel bíró pápa figyelmeztetett, hogy az emberek egyre inkább eltávolodnak a vallástól, helyette pedig a „technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy az öröm” felé fordulnak. Leo XIV hangsúlyozta, hogy őt a katolikus egyház „hűséges adminisztrátoraként” választották meg, amelynek feladata, hogy „fényként ragyogjon a világ sötét éjszakáiban”.

Robert Francis Prevost, aki a perui Chiclayo püspöke volt, immár a világ 1,4 milliárd katolikusának ünneplését váltotta ki, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol húsz éven át szolgált. A pénteki szentbeszédében a pápa arra figyelmeztetett, hogy számos helyzetben a keresztény hit „abszurdnak” tűnik, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál, de éppen ott van szükség missziós tevékenységre. „A hit hiánya gyakran tragikusan összefonódik az élet értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és sok más sebből fakadó társadalmi problémával” – fogalmazott olasz nyelvű beszédében.

A 69 éves Leo XIV fehér pápai ruhát viselt, amelyet arany szegély díszített, miközben a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz szólt, ezt az eseményt pedig a Vatikán élőben közvetítette. A szentbeszéd előtti bevezetőjében, amely nem volt előre megírt, a pápa a bíborosok egységét is kérte, angol nyelvű, amerikai akcentussal megjegyezve: „Tudom, hogy minden egyes bíborosra számíthatok, hogy velem tartanak.”

A világra való bemutatkozásra a szent Péter téren került sor, ahol a tömeg ünneplése fogadta Prevostot, miután a Vatikán kéményéből fehér füst szállt fel, jelezve a választás eredményét. Az első szavaiban a pápa egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott”. Elődje, a nemrég elhunyt Ferenc pápa szellemében szólította fel a békére. „Segíts nekünk, és egymásnak, hogy hidakat építhessünk a párbeszéd, a találkozás révén, hogy egy népként egyesüljünk, mindig békében” – mondta.

A világ vezetői azonnal gratuláltak Prevostnak a megválasztása alkalmából, ígérve, hogy együttműködnek vele a globális kérdésekben, különösen a jelenlegi bizonytalan időkben. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy ő az első amerikai pápa. Prevost, aki 2023-ban lett érsek és bíboros, a választás során a bíborosok titkos konklávéjában négyszer szavaztak, miután Ferenc pápa elhunyt.

Prevostot a progresszív Ferenc pápa utódjának tekintik, aki a szegények és az emberi jogok védelmezője volt, valamint karizmatikus stílusával próbálta a katolikus egyházat nyitottabbá tenni. A Vatikán megfigyelői feljegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán mint lehetséges utódot. Az augusztini misszionárius évtizedek óta dolgozott a perui szegények és hátrányos helyzetűek között, ahol 2015-ben megszerezte a perui állampolgárságot.

Korábbi bíborosi szerepében Prevost nyíltan bírálta a Trump-adminisztrációt, beleértve annak bevándorlásellenes politikáit is. Egy X fiókján februárban kritikát fogalmazott meg JD Vance alelnökkel szemben, aki katolikus konvertita, és azt mondta, hogy a keresztényeknek a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és állampolgáraikat kell szeretniük, ez a sorrend. Prevost erre reagálva megjegyezte: „JD Vance téved: Jézus nem kér tőlünk rangsorolást a mások iránti szeretetben”.

Most, pápaként, Leo XIV óriási feladat előtt áll, hogy vezesse az egyházat a globális konfliktusok idején. A megfigyelők remélik, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. A következő megjelenései, amelyek a vasárnapi Regina Coeli imán és egy hétfői sajtótájékoztatón tervezett beszélgetésen zajlanak, szoros figyelem középpontjába kerülnek, hogy lássák, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa lesz ő. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa megválasztására, a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük