Hírek,  Világ

Ukrán hatóságok letartóztattak két embert egy állítólagos magyar kémkedési ügyben

Ukrán források szerint az ország biztonsági szolgálata, az SBU, felfedezett egy kémhálózatot, amelyet a magyar állam működtetett, hogy információkat gyűjtsön Ukrajna védelmi rendszereiről a két ország határán. Az SBU bejelentette, hogy letartóztatott két személyt, akiket magyar kémként azonosítottak, és azzal vádolták őket, hogy kémkedtek az ukrán állam kárára. Az SBU közleménye szerint „Ukrajna történetében először tárt fel a biztonsági szolgálat egy magyar katonai hírszerzői hálózatot, amely kémkedési tevékenységet folytatott országunk hátrányára.”

A magyar külügyminiszter, Péter Szijjártó a vádakat óvatosan kezelendő propagandának nevezte, amíg hivatalos információt nem kapnak az ügyről. Az ATV nevű magyar televíziócsatornán nyilatkozva elmondta, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmazzák az anti-magyar propagandát, amely gyakran bizonyítékok nélkül marad.” Szijjártó nem tagadta meg közvetlenül a vádakat, ám még pénteken bejelentette, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről.

Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, melyek Ukrajna szoros szövetségesei, azonban Orbán Viktor miniszterelnök többször is kifejezte támogatását Oroszország iránt az ukrán invázió óta. Az SBU szerint a feltételezett kémhálózat célja az volt, hogy adatokat gyűjtsön a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a helyi rendvédelmi szervekről és járműveikről, különösen a nyugati Zakarpattia régióban. Ez a terület 137 kilométeres határral osztozik Magyarországgal. A kémek emellett információkat gyűjtöttek a helyi lakosság közérzetéről, hogy előre jelezzék, hogyan reagálnának egy esetleges magyar incursion esetén.

Az SBU nem tette egyértelművé, hogy a feltételezett kémkedés Oroszország érdekében történt volna. A letartóztatottak, akiket az SBU „árulóknak” nevezett, korábbi ukrán katonák, akiket egy magyar hírszerző tiszt felügyelt. A férfi állítólag átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felettesének, és pénzt valamint kommunikációs eszközöket kapott cserébe. Az SBU nem részletezte, hogy miként fedezték fel a hálózatot. A feltételezett kémeket otthonaikban fogták el, és telefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek arra utaltak, hogy kémkedtek. A letartóztatottakat hazaárulással vádolják, ami akár életfogytig tartó börtönbüntetést is jelenthet számukra.

A magyar-ukrán kapcsolatok azóta megromlottak, hogy Oroszország teljes körű inváziója több mint három éve megkezdődött. Orbán Viktor kormánya többször is megpróbálta blokkolni az EU ukrajnai segélycsomagjait, ellenállt az orosz olajra és gázra vonatkozó szankcióknak, valamint kifejezte ellenvéleményét Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban. Magyarország 1999 óta a NATO tagja, azonban Orbán hatalomra kerülésével a kormány politikája gyakran ellentétes volt a nyugati álláspontokkal. A magyar kormány az egyetlenek között van Európában, amely szoros kapcsolatokat tart fenn Oroszországgal az invázió óta.

Bár a letartóztatások és a kémhálózat felfedezése viszonylag kisebb eseménynek tűnhet, a kérdéses határvonal messze van a harci vonalaktól, és a helyzet nem befolyásolja közvetlenül a keleti és délkeleti harcokat, ahol Oroszország a ukrán terület körülbelül 20%-át ellenőrzi. Az Oroszország által használt rakéták és drónok célpontok keresése miatt fontos információkat keresnek a katonai eszközök elhelyezkedéséről. Sir Ben Wallace, a brit védelmi miniszter korábbi vezetője elmondta, hogy ez nem az első alkalom, hogy Ukrajna Magyarországot vádolja aláásó tevékenységgel, de ezúttal a célpontok érzékeny katonai jellege miatt a helyzet sokkal súlyosabb.

A SBU bejelentése egybeesett azzal, hogy Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában van, hogy részt vegyen Vlagyimir Putyin győzelmi felvonulásán, amely a Szovjetunió náci Németország felett aratott győzelmét ünnepli a második világháborúban. Ahogy a NATO többi tagállama igyekszik megőrizni az egységet Oroszország folytatódó inváziója ellen, ez az új hír nem fogadott jól. Ukrajna Zakarpattia régiójában körülbelül 150 000 magyar él, ami további feszültséget okozhat a két ország között, különösen mivel a magyar közösség nyelvi jogai és identitásának megőrzése már korábban is vitákat generált.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük