Egyéb,  Hírek

Szakértők vitatják, hogy a dire wolfot valóban visszahozzák az extinctionból

A Time magazin legfrissebb számának borítóján egy lenyűgöző, hófehér farkas látható, amely mellett a cím azt hirdeti, hogy visszatért a dire wolf, vagyis a hatalmas farkasfaj, amely már régóta kihalt. Ez a faj talán a legismertebb a Trónok harca című sorozatban betöltött fiktív szerepe miatt, de valójában több mint 10 000 évvel ezelőtt élt, amikor Észak-Amerika területén barangolt. A hírek mögött a Colossal Biosciences nevű vállalat áll, amely bejelentette, hogy finom genetikai mérnöki eljárások és ősi DNS felhasználásával három dire wolf kölyköt tenyésztett, hogy „visszahozza” ezt a fajt.

Bár a kölykök – Romulus, Remus és Khaleesi – valóban lenyűgöző technológiai áttörést képviselnek, független szakértők megjegyezték, hogy valójában nem igazi dire wolfok. Philip Seddon, az új-zélandi Otago Egyetem zoológusa elmondta, hogy az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”. A Colossal bejelentette, hogy hasonló, élvonalbeli genetikai technológiát kíván felhasználni más kihalt állatok, például a gyapjas mamut és a tasmán tigris visszahozatalára is. Eközben a szakértők fontos biológiai különbségekre hívták fel a figyelmet a Time magazin borítóján látható farkas és a jégkorszakban vadászó dire wolf között.

Nic Rawlence, paleogenetikus, aki szintén az Otago Egyetemen dolgozik, elmagyarázta, hogy az ősi dire wolf DNS, amelyet fosszilis maradványokból nyertek, túl degradálódott és sérült ahhoz, hogy biológiailag másolni vagy klónozni lehessen. „Az ősi DNS olyan, mintha friss DNS-t tennél egy 500 fokos sütőbe egy éjszakára” – mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Olyan töredékekben jön ki, mint a szilánkok és a por. Újra lehet építeni, de nem elég jó ahhoz, hogy mást kezdjünk vele.” Ehelyett a de-extinkciós csapat új szintetikus biológiai technológiát alkalmazott, amelynek segítségével az ősi DNS-t felhasználva azonosították azokat a kulcsfontosságú szegmenseket, amelyeket be tudtak illeszteni egy élő állat biológiai tervrajzába, esetünkben egy szürke farkaséhoz. „Tehát amit a Colossal létrehozott, az egy szürke farkas, de vannak dire wolf-szerű jellemzői, mint például egy nagyobb koponya és fehér bunda” – mondta Rawlence. „Ez egy hibrid.”

Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa azt nyilatkozta, hogy ez az eredmény valóban képviseli a de-extinkciót, amit az állatok ugyanolyan jellemzők alapján történő újraalkotásaként írt le. „A szürke farkas a legközelebbi élő rokona a dire wolfnak – genetikailag nagyon hasonlítanak – ezért azokat a DNS-szekvenciákat céloztuk meg, amelyek a dire wolf jellemzőihez vezetnek, majd módosítottuk a szürke farkas sejtjeit… ezután klónoztuk ezeket a sejteket, és létrehoztuk a dire wolfokat.” Rawlence azonban megjegyezte, hogy a dire wolfok a szürke farkasoktól 2,5 és 6 millió év között váltak el. „Teljesen más nemzetséghez tartozik, mint a szürke farkas” – mondta. „A Colossal összehasonlította a dire wolf és a szürke farkas genómját, és körülbelül 19 000 gén közül 14 gén 20 változása adta meg nekik a dire wolf jegyeit.”

A módosított embriókat házi kutyák béranyákba ültették. A Time cikkében szereplő információk szerint mindhárom farkas tervezett császármetszéssel született, hogy minimalizálják a szövődmények kockázatát. A Colossal, amelynek értéke januárban 10 milliárd dollárra (7,8 milliárd fontra) rúgott, egy 2000 hektáros magánlétesítményben tartja a farkasokat az Egyesült Államok északi részén, egy titkos helyszínen. A kölykök nyilvánvalóan megfelelnek sok ember dire wolfról alkotott elképzelésének, és a történet világszerte figyelmet keltett. De miért fontos ez a tudományos megkülönböztetés? „Mert a kihalás örökre szól” – mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Ha nincs kihalás, hogyan tanulhatunk a hibáinkból? Az az üzenet most az, hogy tönkretehetjük a környezetet, és az állatok kihalhatnak, de visszahozhatjuk őket?” A gondozók reménykednek a jobban sikerülő kimenetelben az elvárt szülők számára, akik tavaly egy kölyköt veszítettek el. A vidrát az Egyesült Királyságból körülbelül 400 évvel ezelőtt irtották ki. Az Amur leopárdok párját fokozatosan egymáshoz szoktatják. Amint sokan a hosszú hétvégére a vidéki területekre indulnak, itt vannak ajánlások arra, hogy hova érdemes menni. A pamutszőrű tamarinok a világ legritkább főemlősei közé tartoznak, vadon kevesebb mint 2000 példány található belőlük.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g9ejy3gdvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük