Egyéb,  Hírek

Ofcom nagyobb hatásköröket kér a félrevezető bejegyzések eltávolításához

Sir Andy Cooke, az Egyesült Királyság rendőrségi ellenőrző főfelügyelője, hangsúlyozta, hogy a brit média szabályozó hatóságnak, az Ofcomnak, nagyobb hatalomra van szüksége ahhoz, hogy gyorsan eltávolíthassa azokat a közösségi média bejegyzéseket, amelyek hozzájárultak a 2024-es nyári zavargásokhoz. Cooke elmondta, hogy a félrevezető információk eltávolítása a közösségi platformokról túl sokáig tart, és ez lehetővé teszi, hogy a hamis információk tovább terjedjenek, ezzel súlyosbítva a helyzetet. Kiemelte, hogy az Online Safety Act, amelyet nemrégiben fogadtak el, nem ad elegendő eszközt a szabályozó hatóságnak a káros tartalom kezelésére.

„Az Ofcomnak megfelelő kapacitással és képességekkel kell rendelkeznie, hogy a bejegyzéseket gyorsan eltávolíthassa, ha valóban hatékony akar lenni” – mondta Cooke. Hozzátette, hogy ha nem távolítják el a hamis információkat gyorsan, azok vírusszerűen terjednek el. Az Online Safety Act jelenleg „kevés vagy semmilyen hatással” nincs az olyan forgatókönyvekre, mint a tavaly nyári erőszakos rendbontások.

Az Ofcom a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy az általa végzett munka keretei között nem feladata az egyes tartalmak értékelése vagy konkrét bejegyzések eltávolítása. „A mi hatáskörünk abban áll, hogy biztosítsuk a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszereit és folyamatait, hogy megvédjük az embereket a jogellenes anyagoktól, és biztosítsuk, hogy a gyermekek ne találkozzanak más káros tartalmakkal” – áll a hatóság nyilatkozatában. A hatóság azt is hangsúlyozta, hogy amennyiben a platformok nem tesznek lépéseket és ezzel veszélyeztetik felhasználóikat, számíthatnak a jogi következményekre.

A zavargások idején az Ofcomot kritikák érték, amiért nem tett eleget a hamis és gyűlöletkeltő tartalmak terjedésének megfékezésére. A hatóság korábban arra a következtetésre jutott, hogy „világos kapcsolat” áll fenn a brit zavargások és a közösségi médiában közzétett bejegyzések között. Cooke megjegyzéseit a His Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire and Rescue Services legújabb jelentése alapján tette, amely a zavargásokra adott rendőrségi válaszokat vizsgálta, különös figyelmet fordítva a közösségi média hatásaira.

A zavargások során több mint harminc embert letartóztattak a közösségi médiában tett bejegyzéseik miatt, amelyek a Southportban meggyilkolt három gyermek halálával kapcsolatosak. Közülük Tyler Kay, 26 éves és Jordan Parlour, 28 éves férfiakat 38 illetve 20 hónap börtönbüntetésre ítélték, mert gyűlöletkeltő tartalmakat terjesztettek a közösségi médiában. Az első jelentés alapján, amely 2024-ben készült a zavargásokról, a felügyeleti hatóság arra a megállapításra jutott, hogy a rendőrség felkészületlen volt a zűrzavarok ilyen mértékű kitörésére.

Cooke úgy véli, hogy a rendőrség elmulasztotta a lehetőségeket arra, hogy felkészüljenek a széles körű rendbontásokra, és hogy a korábbi „extremista nacionalista érzelmekkel” kapcsolatos eseményeket alábecsülték. Az új jelentésben arra is rámutatott, hogy egyes rendőri erők „kivételesen korlátozott” képességekkel rendelkeztek az online bejegyzések kezelésére, ami erőforrások hiányára vezethető vissza. Cooke ezért jogi változtatásokat sürgetett a közrend fenntartását célzó incitációval kapcsolatban, hogy ezzel tovább elriasszák az embereket a hamis közösségi média bejegyzések közzétételétől.

„A rendőrség nem tudja kontrollálni vagy ellenállni az online tartalom gyorsaságának és mennyiségének” – mondta. „De jobban meg kell érteniük, hogy a gyorsan változó események megkövetelik tőlük, hogy fellépjenek a hamis narratívák ellen, és innovatív megoldásokat keressenek.” Cooke úgy véli, hogy a rendőrségnek ki kell töltenie azt az információs űrt, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, hogy az emberek azt tényekkel tudják cáfolni. „A rendőri munka nem lehet passzív, amikor a közbiztonság veszélyben van” – tette hozzá.

A közösségi média platformoknak szigorúbb korhatár-ellenőrzéseket és algoritmusajánlásokat kell bevezetniük a fiatal felhasználók védelme érdekében. A BBC News értesülései szerint a platform egy arcfelismerő tesztet is alkalmaz az érzékeny tartalomhoz való hozzáféréshez. A jelentések szerint a fórum, amelynek több ezer tagja van, legalább 50 halálesethez kapcsolódik az Egyesült Királyságban. A hatóság által vizsgált Nigel Farage és David Lammy által vezetett műsorok között hat ügyet ejtettek, míg a családok szeretnék, ha eltávolítanák azokat a weboldalakat, amelyek szeretteik haláláról számolnak be, amint a szabályozó hatóság új hatásköröket kap.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0jzj18w77yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük