
Tízéves csúcson a vízszennyezés Angliában, figyelmeztetnek a kampányolók
A vízszennyezés incidenseinek száma az Egyesült Királyságban, különösen Angliában, az utóbbi tíz év legmagasabb szintjére emelkedett, derült ki környezetvédelmi szervezetek által megszerzett adatokból. Az „Surfers Against Sewage”, egy környezetvédelmi kampánycsoport, nyilvánosságra hozta, hogy a környezetvédelmi ügynökség (Environment Agency) által közzétett adatok szerint a vízszennyezési esetek száma több mint a duplája a kitűzött célnak. Ezek a szennyezések komoly veszélyt jelentenek a vadon élő állatokra, valamint azokra az emberekre, akik a brit folyókat és tengereket használják.
A vízszolgáltatók szakszervezete, a Water UK, amely a brit víz- és szennyvízkezelő vállalatokat képviseli, bejelentette, hogy a cégek 12 milliárd fontot terveznek befektetni a szennyezések csökkentésére a következő évtized végéig. Az éves jelentések mellett a környezetvédelmi ügynökség nyomon követi azokat a szennyezési eseményeket is, amelyek súlyos károkat okozhatnak a vadon élő állatoknak és az emberek egészségének. Nyolc évvel ezelőtt az ügynökség már jelezte, hogy a vízipar nem tesz eleget a szennyezési incidensek csökkentéséért, ami „szorongást okoz a helyi közösségekben és tönkreteszi a folyókat és strandokat”.
A vízipar számára 2025-re 40%-os célkitűzést tűztek ki, ami a 2016-os szinthez viszonyítva jelentős előrelépést igényel. Az utolsó nyilvánosan elérhető adatok 2023 végéig terjednek, de a Freedom of Information (Információszabadság) kérelem keretében az „Surfers Against Sewage” olyan adatokat szerzett, amelyek 2025 elejéig terjednek. Ezek az adatok azt mutatták, hogy tavaly 2,487 szennyezési eseményt regisztráltak, ami 31%-os növekedést jelent a 2016-os szinthez képest, és majdnem kétszerese az eredeti célkitűzésnek. Giles Bristow, az „Surfers Against Sewage” vezérigazgatója kijelentette, hogy „a vízipar folyamatosan kudarcot vall”, és sürgette a rendszer reformját, hogy az „előnyben részesítse a közegészséget és az ügyfelekért való értéket, valamint biztosítsa az egészséges tengerpartokat, folyókat és tavakat”.
A Water UK válasza az adatokra a kilenc cég nevében, amelyek Angliában a szennyvíz kezeléséért felelősek, egyértelművé tette, hogy a vízrendszer nem működik megfelelően, és támogatják az Független Vízbizottság munkáját, amely a szabályozás minden aspektusát vizsgálja. A vízszolgáltatók hangsúlyozták, hogy „soha nem elfogadható a szennyvíz kiömlése”, és 12 milliárd fontot fektetnek be a viharcsatornákból származó kiömlések számának majdnem felére csökkentésére 2030-ra. A befektetéshez szükséges pénz többsége a vízdíjak emeléséből származik, amely emelkedés már ebben a hónapban érvénybe lépett. Az iparági szabályozó, az Ofwat lehetővé tette a vízszolgáltatók számára, hogy az elkövetkező öt évben átlagosan 31 fonttal emeljék meg a díjakat, de ezek az emelések nem tartalmazzák az inflációt, ami azt jelenti, hogy a tényleges díjak valószínűleg ennél is magasabbak lesznek.
A Vízbizottság egy független felülvizsgálat, amelyet a kormány hozott létre, hogy különböző módszereket vizsgáljon a szektor szabályozására, figyelembe véve a közvélemény növekvő dühét a vízszolgáltatók teljesítményével kapcsolatban. A bizottság elnöke, Sir Jon Cunliffe, a Bank of England egykori helyettes kormányzója, arra invitálja a közönséget, hogy a következő hétig nyújtsanak be javaslatokat. Ezen túlmenően, a hírlevél említi, hogy Ruandában 100,000 motorbiciklit terveznek elektromosra átkonvertálni, és a startupok azt állítják, hogy terveik megvalósíthatók. A zöld technológia jövője tehát nemcsak a környezetvédelmi problémákra, hanem az afrikai országok fejlődésére is hatással lehet.

