
Káosz a városban: soha nem volt még ilyen piszkos az utcák állapota
A büntető hulladéklerakás és a közterületek szennyezése Walesben már a „válságos szintet” érte el, ahogyan azt különböző kampánycsoportok hangsúlyozzák. A Keep Wales Tidy, a walesi környezetvédelmi szervezet legfrissebb felmérése szerint a közterületek tisztasága a legrosszabb helyzetet mutatja az 17 év óta végzett felmérések történetében. A problémát elsősorban az utcákon fogyasztott ételek és italok csomagolásának drámai emelkedése, valamint a helyi önkormányzatok tisztítási költségvetésének csökkenése okozza. A BBC híradójának nyilatkozva az önkormányzatok arról számoltak be, hogy „küzdenek” a költségvetés fenntartásával, különösen a szociális ellátás egyre növekvő költségei miatt.
A walesi kormány elmondta, hogy együtt dolgozik a helyi hatóságokkal és más szervezetekkel annak érdekében, hogy tisztább és gondozottabb területeket biztosítson. A Keep Britain Tidy hasonló helyzetet tapasztalt, amely az egész országra kiterjedő problémaként írta le a hulladéklerakást, és megjegyezte, hogy Angliában csak néhány helyszín mentes a hulladéktól. A múlt évben „hulladék vészhelyzetet” kihirdető Keep Scotland Beautiful is figyelmeztetett arra, hogy Skóciában a hulladék szintje továbbra is emelkedik.
Walesben a legrosszabb helyzet a városokban tapasztalható, ahol több mint 35%-os arányban találhatóak „elfogadhatatlan” hulladékszintek. A legszennyezettebb utcák száma 286%-kal nőtt, a tisztasági szint „D” osztályzatú utcákban. A leggyakoribb hulladékok között a dohányzóktól származó hulladék és az élelmiszer-ital csomagolások szerepelnek. Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ az utcák tisztántartására, a legrosszabbul teljesítő „D” osztályzatú utcák a város legszegényebb kerületeiben találhatóak, mint például Ely, Roath, Grangetown és Splott.
A Splottban élő Malcolm Davies elmondta, hogy a környezetében a hulladék mennyisége „egyszerűen rémálom”. „A ház végén lakom, és mindent megkapunk, ami csak eldobnak – gyümölcs héjat, csomagolópapírt, ami a kertünkbe fúj” – mondta. Hozzátette, hogy már túl idős ahhoz, hogy folyamatosan hulladékot szedjen össze. A helyi lakosok között elmondása szerint a fekete hulladéklerakás is komoly probléma, és szeretné, ha kamerákat telepítenének az elkövetők elrettentésére. „Már mindent láttunk – ágyakat, kanapékat, szekrényeket – mindent” – tette hozzá.
A szintén Splottban élő Lynne Thomas, aki havi önkéntes hulladékgyűjtő akciókat szervez, elmondta, hogy a hulladék nagy része a helytelenül kihelyezett szemetesekből származik. „A sirályok okosak lettek – ha van bármilyen étel a zsákokban, másodpercek alatt ott vannak, szétszedik és szétszórják az utcákon” – mondta. Thomas kiemelte, hogy ha mindenki a megfelelő tárolókat és zsákokat használná, az már egy lépés lenne a tisztább utcák felé.
A hulladék szintje nemcsak esztétikai problémákat okoz, hanem komoly hatással van az emberek mentális egészségére is. Thomas hangsúlyozta, hogy sokan, akik egész életüket itt töltötték, már kifejezték, hogy aggasztja őket a hulladék mennyisége. Arra kérte az embereket, hogy „legyenek proaktívak és segítsenek egymásnak”, például csatlakozzanak a hulladékgyűjtő akciókhoz, és jelentik a szemétlerakásokat az önkormányzatnak.
A Cardiff önkormányzatának képviselője, Norma Mackie a hulladéklerakást „önző emberek tettének” nevezte, akik nem használják a közterületekre kihelyezett szemeteseket. „Ha a hulladékot a megfelelő helyen dobnák el, akkor a problémával jelenleg költött pénzt más szolgáltatásokra fordíthatnánk” – mondta. Az önkormányzatok Walesben összesen több mint 64 millió fontot költöttek a közterületek tisztántartására 2023-24-ben.
Barry Island népszerű üdülőhelyen a hulladék kezelése „ipari méretű feladat”, ahogyan azt a Vale of Glamorgan önkormányzat vezetője, Lis Burnett is megjegyezte. A council évente több mint 250 tonna hulladékot kezel Barry strandjain, ami körülbelül 800,000 fontba kerül. Burnett elmondta, hogy a szükséges források megtalálása a hulladékszolgáltatások biztosításához komoly kihívást jelent, mivel a szociális ellátásra és oktatásra fordított költségek miatt más költségvetések csökkennek.
Az önkormányzatok és a Keep Wales Tidy arra kérik a walesi kormányt, hogy lépjen tovább a csomagolóanyag gyártókat terhelő költségek csökkentésére, valamint az üvegpalackok és -dobozok visszaváltási rendszerének bevezetésére, amely szintén késlekedik. Owen Derbyshire, a Keep Wales Tidy vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a walesi kormány „fontos lépéseket” tesz, de szükség van egy hosszú távú tervre a közterületi hulladék csökkentésére. A kihívás a kormányzati szint mellett a helyi közösségek, vállalatok és jótékonysági szervezetek együttműködését is igényli, hogy közösen oldják meg ezt a növekvő problémát.
